Hemsida arrow Torrt vitt vin arrow Frankrike arrow Bourgogne arrow Hautes Cotes Beaunes Champs Pedrix

Hautes Cotes Beaunes Champs Pedrix

Pris: kr. 0.00 Kr.
Pris: kr. 143.22 | 179.00 ink. VAT


Best.nr:
0
9003866
Producent: Jean-Yves Devevey
Volym: 0.75
Årgång: 2006
Land: Frankrike
Sortiment:
Ursprung: Hautes Côtes de Beaune, Bourgogne
Druva: 100% Chardonnay från vingårdsläget "Champs Pedrix" i Hautes Côtes de Beaune.
Vinifikation: Druvorna skördas för hand och pressas mycket försiktigt i en pneumatisk press. Sedan jäser sedan vinet på små franska ekfat och efter jäsning gör man battonage och vinet buteljeras lätt filtrerat efter 12-14 månader.
Provningsanteckningar: Klar ljus gul färg. Ett vin som kombinerar citrusaktig fruktighet och mineraler. Smaken är mycket komplex med bra syra och mineral struktur. Lång, ren och strukturerad avslutning. En vin som lätt kan tas för en högre appellation.
Användningsområde: Till fisk som piggvar, havsabborre, torsk med kraftiga tillbehör. Hummer med smör sås eller ljust kött. Rekommenderad serveringstemperatur är ca 12°C.