Hemsida arrow Starkvin arrow Frankrike arrow Normandie arrow Pommeau de Normandie

Pommeau de Normandie

Pris: kr. 0.00 Kr.
Pris: kr. 151.39 | 189.00 ink. VAT


Best.nr:
0
9003256
Producent: Etienne Dupont
Volym: 0.7
Årgång: NV
Land: Frankrike
Sortiment:
Ursprung: Pays d'Auge, Normandie
Druva: 90% bitter-söta äpplen av följande sorter, Saint-Aubin, Binet Rouge, Frequin rouge, Saint Martin, Rouge Duret och Douce Moën. 10% syrliga äpplen av följande sorter, judor, Judaine och Petit Jaune.
Vinifikation: Handskördade äpplen som jäser i rostfria ståltankar, och i motsättning till calvadosen som dubbel destilleras på hög temperatur så jäser denna på väldig låg temperatur. På denna temperatur så bildar man kristaller i äpplena och detta tar ut den bästa vätskan som är full med socker och smakämnen från äpplena. Det krävs minst 8 sådana nedkylningar för att uppnå en riktigt bra Givre, denna har 155g/l socker.
Provningsanteckningar: Vanilj, äpplen, plommon och torkad frukt. Härlig viskositet och smak av äpplen, karamell och rostade hasselnötter.
Användningsområde: Ost!